Waiver Draft - April 11

Draft Pick Player Pro Team Position Team
Round 1
1 Correa, Carlos HOU SS Robin
2 Lindor, Francisco CLE SS Arnie
3 Bryant, Kris CHC 3B Harold
4 Seager, Corey LAD SS Tom
5 Syndergaard, Noah NYM SP Eric
6 Russell, Addison CHC 2B,SS Future Wax
7 Keuchel, Dallas HOU SP Jed
8 Schwarber, Kyle CHC C,LF,OF Jeff
Round 2
9 Familia, Jeurys NYM RP Harold
10 McCullers, Lance HOU SP Robin
11 Sano, Miguel MIN DH Tom
12 Lackey, John CHC SP Harold
13 Osuna, Roberto TOR RP Arnie
14 Schoop, Jonathan BAL 2B Future Wax
15 Buxton, Byron MIN CF,OF Jed
16 Ziegler, Brad ARI RP Harold
Round 3
17 Watson, Tony PIT RP Robin
18 Vogt, Stephen OAK C,1B Arnie
19 Cecil, Brett TOR RP Harold
20 Conforto, Michael NYM LF,OF Jeff
21 Severino, Luis NYY SP Eric
22 Smith, Carson BOS RP Future Wax
23 Cervelli, Francisco PIT C Jed
24 Chafin, Andrew ARI P Arnie
Round 4
25 Rodriguez, Francisco DET RP Harold
26 Grichuk, Randal STL LF,CF,OF Arnie
27 Piscotty, Stephen STL LF,OF Robin
28 Garcia, Jaime STL SP Tom
29 Matz, Steven NYM SP Eric
30 Gutierrez, Franklin SEA LF,OF Future Wax
31 Inciarte, Ender ATL LF,CF,RF,OF Jed
32 Realmuto, J.T. MIA C Harold
Round 5
33 Eickhoff, Jerad PHI SP Arnie
34 Marte, Ketel SEA SS Arnie
35 Duffy, Matt SF 3B Jed
36 Harris, Will HOU P Tom
37 Parra, Gerardo COL LF,CF,RF,OF Eric
38 Turner, Trea WAS SS* Future Wax
39 Teixeira, Mark NYY 1B Jed
40 Iglesias, Raisel CIN SP Jeff
Round 6
41 Shaw, Travis BOS 1B Arnie
42 Gibson, Kyle MIN SP Robin
43 Rodon, Carlos CWS SP Tom
44 Gallo, Joey TEX OF* Arnie
45 Blazek, Michael MIL P Eric
46 Morales, Kendrys KC DH Future Wax
47 Blanco, Andres PHI 2B,3B Harold
48 Lopez, Javier SF P Harold
Round 7
49 Parker, Jarrett SF OF* Harold
50 Hicks, Aaron NYY CF,OF Harold
51 Canha, Mark OAK 1B,LF,OF Harold
52 Ross, Joe WAS SP Jeff
53 Lagares, Juan NYM CF,OF Eric
54 Madson, Ryan OAK RP Future Wax
55 Nola, Aaron PHI SP Jed
56 McCann, James DET C Jeff
Round 8
57 Burns, Billy OAK CF,OF Jeff
58 Haren, Dan FA P Jeff
59 Travis, Devon TOR 2B Robin
60 Forsythe, Logan TB 1B,2B Tom
61 Dyson, Sam TEX RP Eric
62 Alvarez, Jose LAA RP Future Wax
63 Gregerson, Luke HOU RP Jed
64 Hernandez, Enrique LAD UT Arnie
Round 9
65 Givens, Mychal BAL P Robin
66 Kela, Keone TEX RP Arnie
67 Capps, Carter MIA P Tom
68 Hendriks, Liam OAK RP Eric
69 Goins, Ryan TOR 2B,SS Future Wax
70 Mahtook, Mikie TB OF Jed
71 DeShields Jr., Delino TEX LF,CF,OF Jeff
Round 10
73 Santana, Domingo MIL CF,RF,OF Robin
74 Kelley, Shawn WAS RP Tom
75 Pham, Tommy STL CF,OF Arnie
76 Perez, Carlos LAA C* Eric
77 Rupp, Cameron PHI C Future Wax
78 Vizcaino, Arodys ATL RP Jed
79 Volquez, Edinson KC SP Jeff
Round 11
81 Herrera, Odubel PHI CF,OF Robin
82 Swihart, Blake BOS C Tom
83 Hinojosa, Dalier PHI P Eric
84 Ramirez, Erasmo TB SP Future Wax
85 Hechavarria, Adeiny MIA SS Jed
86 Altherr, Aaron PHI LF,OF Jeff
Round 12
89 Davies, Zach MIL SP Robin
90 Liriano, Francisco PIT SP Tom
91 Bastardo, Antonio NYM RP Eric
92 Ethier, Andre LAD LF,RF,OF Future Wax
93 Uehara, Koji BOS RP Jed
94 Burnett, A.J. FA P Jeff
Round 13
97 Thompson, Trayce LAD OF Robin
98 Raburn, Ryan COL OF,DH Tom
99 Duffy, Tyler Min Eric
100 Venditte, Pat TOR P Jeff
Round 14
101 Anderson, Cody CLE SP Robin
102 Thornton, Matt SD P Tom
 
 
Waiver Draft April 11, 2016
 
Round 1 Drafts Cuts  
Arnie  Kelvin Herrera Albert Pujols  
Harold Gio Gonzalez Neil Ramirez  
Tom Alcides Escobar Danny Farquhar  
Eric Joe Mauer C.J. Cron  
Randy Scott Van Slyke Tony Congrani  
Jed Junichi Tazawa James Shields  
Jeff Chris Tillman Jonathan Broxton  
 
Round 2   
Harold Albert Pujols Marco Gonzales  
Tom Brad Miller Jason Hammel  
Eric Danny Duffy Dalier Hinojosa  
Jed Martin Prado Ian Desmond  
Jeff Lance Lynn A.J. Burnett  
 
Round 3  
Harold Nathan Eovaldi J.P. Howell  
Tom Jason Werth Carlos Santana  
 
Round 4  
Randy Carlos Santana Scott Van Slyke